Lägg ned Akademiska Hus
Akademiska Hus är ett statligt bolag som äger och förvaltar svenska universitets- och högskolebyggnader. I bolagets uppdrag ingår att ”Verksamheten ska bedrivas på affärsmässig grund och generera marknadsmässig avkastning genom en hyressättning som beaktar verksamhetens risk.” Detta må låta bra, men i praktiken innebär det att bolaget, och i förlängningen staten, gör vinst på bekostnad av universitetens och högskolornas resurser. nbsp;
Högre utbildning i Sverige finansieras med skattemedel genom de anslag som staten beviljar universitet och högskolor. Det tycker vi är bra. Medlen ska gå till utbildning och forskning, och ökade anslag behövs för att både kunna garantera en hög kvalitet på forskning och utbildning och för att skapa fler utbildningsplatser där det behövs. Idag måste våra lärosäten istället använda en ganska stor del av medlen för att betala hyror till Akademiska Hus. Att staten tilldelar medel för utbildning och forskning som de sedan kräver tillbaka i form av hyror till ett vinstdrivande statligt bolag är inte ett bara absurt och ekonomiskt ineffektivt, det tär också på universitetens och högskolornas resurser, särskilt som Akademiska Hus tidigare kritiserats för att ta ut hyror som inte är marknadsmässiga, utan betydligt högre. Detta är möjligt eftersom lärosätena i många fall är bundna vid vissa lokaler.
Skattebetalarnas medel som tilldelas universitet och högskolor bör oavkortat gå till utbildning och forskning. De bör gå till att öka kvaliteten på utbildningarna, till fler undervisningstimmar och till att finansiera viktig forskning. Därför anser vi att Akademiska Hus bör läggas ned och alla dess byggnader och lokaler överföras i respektive lärosätes ägo.
Alfred Askeljung,
ordförandekandidat, Centerstudenter
Leo Pierini,
kårvalskandidat, Allians för Kåren nbsp;