
Debatt: "Levnadskostnaderna skenar"
Det här är ett debattinlägg. Alla åsikter är skribentens egna.
Den stigande inflationen har medfört ökade priser på livsmedel. Det har försämrat och skapat ytterligare otrygghet och stress för studenters ekonomi. Att inte ha råd att köpa grönsaker, frukt och andra typer av råvaror är skrämmande, men det är ännu mer skrämmande att se hur privata verksamheter på våra campus profiterar på oss fattiga studenter. Tentaperioder innebär matlådor och mycket kaffedrickande för att ha kraft till att studera. Om vi inte ens har råd att köpa paprika, varför anser campuscaféerna att det skulle vara möjligt för oss studenter att konsumera deras varor i vardagen? Idag kan en smörgås ligga på 73 kronor och en Redbull 32 kronor. Tycker du att det är rimligt? Det tycker inte vi!
Under lunchtid på Ekonomikum, kryllar matsalen av studenter som antingen studerar, äter från restaurangen eller har medtagen mat. I Blåsenhus och Ångström däremot finns det stora matsalar som idag står tomma mellan kl. 11-14, medan vi studenter desperat letar efter en sittplats att äta vår matlåda vid. De står tomma på grund av kravet att vi måste köpa något från deras verksamheter för att få sitta i matsalen under dessa tider. Kravet som i praktiken bara innebär att vi studenter ger ökade vinster till privata verksamheter. Det får oss att fundera vem campuset är till för, när universitetet begränsar våra möjligheter att äta medtagen mat men samtidigt ger stora ytor till privata företag.
Uppsala universitet ska i största möjliga mån vara tillgänglig för alla. Du ska kunna gå och köpa en smörgås på campuscaféer utan att behöva oroa dig över priset. Du ska ha rätten att kunna sätta dig i matsalen på ditt campus utan att bli ombedd att sitta någon annanstans. Du ska även under en tentaperiod kunna studera på ditt campus, utan att oroa dig över att plats ska finnas tillgängligt. Vi har tidigare förhandlat med campuscaféer och sänkt kaffepriserna genom Uppsala studentkår. Vi har även varit med och stöttat studentrörelsen som jobbade för att öppna upp Matikum och har drivkraften att se till att studenterna i Blåsenhus och Ångström får den möjligheten också. Vi i Vänsterstudenter Uppsala tänker leverera det igen! Tillgänglighet och sänkta priser på campuscaféer leder till både fler och frigjorda studieplatser och en förbättrad ekonomisk stabilitet för studenterna på Uppsala universitet.
Vi kommer som tidigare gjort bygga en välfärd för studenter, införa billigare priser på campuscaféer genom att föra nya förhandlingar, samt öppna upp restaurangers sittplatser för studenter - allt baserat på ett enat samarbete med alla likasinnade kårpartier och föreningar som vill kämpa för ett billigare Uppsala.
Vänsterstudenter Uppsala, vi levererar, vi fortsätter.
Lara Hassan och Arad Javanmardi