Annons
Dåligt uppkoppling? Kritik mot Upunet har varit ett återkommande inslag genom åren.
Foto: Ergo

Dåligt nät försvårar studier


Ett blogginlägg på ergo.nu skapade en het diskussion i kommentarsfälten under onsdagskvällen. Ämnet – det alltid lika (in)populära studentnätet Upunet-s.

Ända sedan Upunet introducerades på 1990-talet har det varit ett återkommande diskussionsämne bland studenter. För dåligt och för segt, har det hetat.

Ergobloggaren och studenten Hedvig Öster är alltså långt från ensam i sin kritik.
– Jag har suttit på Ekonomikum i stort sett varenda dag sedan jag kom till Uppsala 2010. Och det är alltid samma sak, mellan klockan tio och fyra går det inte att komma åt internet, säger hon.

Hennes blogginlägg på ergo.nu har fått över tusen sidvisningar och många har kommenterat. Flera är inne på samma spår som Hedvig Öster – internetuppkopplingen på campus duger inte om man ska plugga.

Sven Arvidson, biträdande IT-chef för nbsp;IT-avdelningen vid Uppsala universitet, blir till viss del förvånad när han får höra talas om problemen.
– Som jag har uppfattat det har kritiken främst gällt internet i studentbostäderna. Att campusnätet skulle vara det stora problemet är inte något jag har förstått vara en allmän åsikt, säger han.

Universitetets ansvar för nätet utanför campus sträcker sig fram till studentbostaden. Därefter blir det sedan upp till fastighetsägaren att ansvara för eventuella problem. nbsp;På campus är det dock alltså fortfarande universitetet som ska se till att det fungerar.

Att nätet på campus inte skulle vara ett stort problem håller inte Hedvig Öster med om.
– Av det jag sett på campus är det definitivt ett problem. Samtidigt kan jag förstå om universitetet inte är medvetna om det. Jag har hört det klagas på nätet i fyra år nu, men det är ingen som gör något åt det.

Så hur planerar universitetet att förbättra nätet i framtiden? Sven Arvidson berättar att man har en prioriteringsplan där Upunet på campus kommer att uppgraderas allt eftersom.
– Det finns planer på att bygga ut de så kallade kvartersroutrarna så att de ska klara högre hastighet och större belastning. Vi har byggt den på Ångströms, och i takt med att behovet uppstår kommer vi att bygga ut fler, säger Sven Arvidson och påpekar att det rör sig om ett tiotal. nbsp;

Men visst är det ett problem att studenter upplever att de inte kan plugga på campus?
– Självklart är det ett problem. Men jag har inte uppfattat det som ett så stort. Vad gäller Ekonomikum får vi se över planerna och kanske rikta in oss på att prioritera det före annat, säger Sven Arvidson.


Annons

Annons

UPUNET-S

Alla studenter och anställda som har ett aktivt studentkonto eller anställningskonto, vid Uppsala universitet eller Sveriges lantbruksuniversitet, kan använda Upunet-s nät. nbsp;

Mer om det krånglande nätet kan du läsa i tidigare Ergo-artiklar.

UpUnet-S en fråga för kåren (2011) nbsp;
Pirater vill ha studentmakt i UpUnet-S (2011) nbsp;

Läs mer

2025-06-23 13:46
Civilingenjörsstudenten Josephine Maglio har fått utmärkelsen Årets Uppsalastudent 2025, meddelar Uppsala universitet på…
2025-06-19 10:21
Bostadsportalen och stödfunktionen Studentboet, startad av Uppsala studentkår, läggs ner. Sista dagen för verksamheten…
2025-06-09 13:05
På onsdagsförmiddagen kom beskedet från Uppsala universitets områdesnämnd för humaniora och samhällsvetenskap: Det blir…