
Universitetet fyller 536 år
Till att börja med. Grattis på födelsedagen.
– Tack, tack.
Hur firar du?
– Det blir en tillställning i Universitetsaulan 16.45. Uppsala akademiska kammarkör, Uppsala university jazz orchestra och en ensemble ur Kungliga akademiska kapellet ska tydligen spela. Det ser jag framemot.
536 år är rätt många år. Vad är det som har förändrats mest med dig genom åren?
– Studenterna är ju så många fler än vad de var när vi började allt det här. Då år 1447 var vi bara 10-15 stycken som hängde i undervisningssalen i Academia Carolina, söder om domkyrkan. En stor skillnad från förr är att vi i dag är fler kvinnor än män. Tänk, då tog det ändå över 400 år innan vi fick vår första kvinnliga student, Betty Pettersson som skrev in sig 1872. nbsp;
Något du är stolt över?
– Vårt fina campus med alla vackra byggnader och lokaler. Jag tänker särskilt på Universitetshuset som färdigställdes 1887. Och naturligtvis ska vi inte glömma alla våra fina studenter. Vad sägs om August Strindberg, Karin Boye, Dag Hammarskjöld med flera med flera. Och så den där Bellman också.
Är det något du skulle ha gjort annorlunda?
– Ja, det där med rasbiologisk forskning var väl så här i efterhand inte särskilt genomtänkt, rent av pinsamt faktiskt.
Universitetets framtid kommer att diskuteras i dag då det är öppen hearing om högskolestiftelser. Hur ställer du dig till regeringens förslag?
– Inga kommentarer.