Landsomfattande manifestation
I dag hålls manifestation över hela landet mot regeringens förslag om högskolestiftelser. På det nationella facebookevenemanget ”Aktion mot privatisering av högskolor och universitet” har drygt 2 000 personer anmält sig. Lokalt i Uppsala rör det sig om 770 personer. Klockan 17.00 samlas deltagarna utanför universitetshuset, där bland annat Uppsala studentkårs ordförande Fredrik Pettersson kommer att tala.
Via sociala medier uppmanas det även till bokstavlig ockupation av universitetet, något som tycks ha skett i Lund. Tidningen Lundagård uppger att Lundastudenter har brutit sig in i Universitetshuset och sedan tagit sig till rektors kontor med banderroller. Händelseutvecklingen kan du följa på lundagard.se.
Ergo har varit i kontakt med säkerhetschefen vid Uppsala universitet, Christina Boman, för att se hur situationen ser ut i Uppsala. nbsp;Hon menar att dagens manifestation är på allmän plats, och därför i första hand en fråga som rör polis och fastighetsägare, vilka ska ha givit sitt godkänande för evenemanget. nbsp;
Ergo kommer att vara på plats under torsdagens manifestation, och följer upp i webben samt i Ergo nummer 12.
LÄS MER OM STIFTELSEFÖRSLAGET
Utfrågning av bl.a statssekreterare Peter Honeth. Självständighet eller chimär?
Uppsala universitet avvisar förslaget.
SFS kommenterar att planerna skjutits upp.
Doktorandombudsmannen Per Löwdins nbsp;första och andra spalt i ämnet.