Program läggs ned – ämne finns kvar
För dåliga förkunskaper hos studenterna, otillräcklig undervisning och för låg kvalitet på självständiga arbeteten. Det var några av anledningarna till att masterprogrammet i utvecklingsstudier bedömdes hålla låg kvalitet, enligt Universitetskanslerämbetet (tidigare Högskoleverket) utvärderingar. nbsp;
Efter uppföljningen, som presenterades på onsdagen, står det klart att universitetet trots allt får behålla examenstillståndet vad gäller magister- och master i ämnet. Men som en åtgärd för att förbättra kvaliteten läggs programmet ned och införlivas i stället i politices masterprogrammet.
Enligt Tomas Persson, studierektor för grundutbildningen vid statsvetenskapliga institutionen, kommer politices masterprogrammet att utökas med ett antal platser – hur många är ännu inte bestämt. Eftersom institutionen generellt sett fått ett ”krympande uppdrag” kommer dock det totala antalet platser på masternivå att minska jämfört med tidigare.
I dagarna presenterades även uppföljningen av ekonomi- och juridikutbildningarna i Uppsala. Master i företagsekonomi och magister i rättskunskap bedöms numera hålla hög kvalitet och behåller därmed examenstillståndet. Som tidigare planerat läggs magistern i handelsrätt ner.
nbsp;
TIDIGARE ARTIKLAR OM UKÄ:S UTVÄRDERINGAR I ERGO
Från bristande till hög kvalitet
Högskoleverket: Bristande kvalitet på utbildningarna
nbsp;