Polishögskolan
Polisutbildning i Uppsala kan bli verklighet.
Foto: Ergoredaktionen

Polishögskolan till Uppsala - regeringsbeslut väntas


Uppsala universitet är ett lämpligt lärosäte att etablera en polisutbildning vid. I alla fall om man ska lita på rapporten som Polismyndigheten lämnat in till regeringen under måndagen.

– Vi tror att [Uppsala universitet] har goda förutsättningar att bedriva en riktigt bra utbildning, menar rikspolischef Petra Lundh enligt ett pressmeddelande.  

Enligt pressmeddelandet ser man Uppsala som ett bra val då det är både en uppskattad studentstad och geografiskt nära Stockholm, där behovet för poliser är stort. Man har ett behov av en utökad tillgång till polisutbildningar i Mellansverige. 

Uppsala universitet var inte det enda lärosätet som ansökte för att få uppdraget att starta upp en ny polisutbildning. Även Högskolan Dalarna, Högskolan i Gävle samt Örebro universitet ska ha anmält intresse – men valet föll på Uppsala. 

Polismyndighetens förslag ligger nu hos regeringen, som fattar det slutgiltiga beslutet. 


Annons

Annons

Läs mer

En tredjedel av svenska kvinnor har någon gång fejkat en orgasm med en tidigare partner, jämfört med åtta procent av…
Under Bildningspuben bjuds forskare in till samtal om stora aktuella ämnen, kombinerat med quiz och pubhäng. Ikväll…
Efter många turer har Uppsala teknolog- och naturvetarkår nåtts av beskedet att Mark- och miljödomstolen har gett…