Stor smitta påverkar universitetet i Kent
Ett stort smittoutbrott av meningit (hjärnhinneinflammation) ska ha brutit ut i Canterbury, Kent i England. Smittan spåras till en nattklubb i staden och kan härledas till 5-7 mars. Två studenter har gått bort i sviterna av den bakteriella infektionen och i dagsläget har ett tjugotal bekräftade fall påvisats.
Studenter i Kent erbjuds nu antibiotika i förebyggande syfte och köerna har ringlat sig långt runt universitetsbyggnaderna, rapporterar The Independent.
– Sjukdomen går att förebygga med vaccin. Vi har flera olika vaccin och de ger upp till 90 procent skydd mot sjukdom. Att de är så effektiva innebär att de är ett effektivt motmedel vid utbrott och anledningen till varför befolkningen i drabbade områden erbjuds vaccination, förklarar Urban Johansson Kostenniemi, universitetslektor vid Umeå universitet i en artikel om utbrottet.
Tillförordnad statsepidemiolog Erik Sturegård säger till SVT Nyheter under onsdagen att orsaken till utbrottet är bakterien meningokocker. Bakterien är inte ovanlig, men ibland förekommer smittspridning av en mer aggressiv “stam” av bakterien, vilket kan leda till allvarlig sjukdom.
Folkhälsomyndigheten bedömer risken för smittspridning i Sverige som låg.