Annons
Annons
2 095 kronor – så mycket lägger en student på mat varje månad, enligt Sveriges förenade studentkårer, som varje år sätter ihop en studentbudget. Om det är en rättvisande siffra har ifrågasatts, men oavsett: vad köper de för mat egentligen?
Foto: Illustration: Lina Svensk

Halvfabrikat och kvarg – inte så mycket nudlar


När studenters matvanor kommer på tal går tankarna nästan instinktivt till nudlar. Det är billigt och enkelt men näringsfattigt. Men stämmer det att studenter har dåliga matvanor? Ergos Fredrik C Thor undersöker.

Bland bekanta utanför studentlivet har jag upplevt att den stereotypa bilden av fattiga studenter, utan höga krav på mat och boende, lever kvar. Som student har jag fått en betydligt mer nyanserad bild: De personer som prioriterar mat högt tenderar att äta bra mat och de som är engagerade i miljöfrågor tenderar att köpa ekologiskt och kanske äta vegetariskt.

En anställd på Folkes Livs på studenttäta Rackarberget tycker inte heller att bilden av studenters storinköp av nudlar är helt rättvisande. Även om studenter köper nudlar och annan billig mat så såelar andra faktorer än priset in; som ekologiskt och att det uppfattas som nyttigt:
– Exempelvis ser jag många köpa lite ”nyttigare” halvfabrikat och ekologiskt. Även lite finare ”rawbars”, som inte är billiga, säljer vi mycket av. Och det är sällan jag ser någon köpa många nudelpaket samtidigt.

På ICA Luthagen, en annan studenttät mataffär, har inte personalen någon bestämd bild av studenters matkassar: Att studenter bara köper nudlar stämmer dock inte.
– Vi säljer däremot mycket kvarg, säger kassören som överhör konversationen.
Kvarg är kanske mest känt för att vara proteinrikt och billigt, och associeras ofta med styrketräning. Målgruppen har dock breddats på senare år.

Sara Campbell, aktiv i kostvetarnas studieråd Culina, har uppfattningen att det finns en stor skillnad i hur engagerade studenter är i att äta bra mat. Något som man i studentrådet har sett är att studenter äter för ensidigt: exempelvis att under en veckas tid äta sig igenom ett storpack köttfärs för att sedan förändra sig något.
nbsp;– Det fungerar ett tag men man kan känna sig trött i onödan.
Värre än pasta- eller nudelkosten tror hon att bristen på egenlagad mat är:
– Många väljer snabbmat och halvfabrikatlådor vilket kan medföra risk för dolt socker och ganska dålig fettkvalitet, vilket inte är bra för blodsockret och kärlsystemet.

Det är näringsfattigt men energirikt vilket kan göra att man går upp i vikt och ändå riskerar näringsbrist, menar hon. Även om det är relativt ovanligt med näringsbrist i Sverige förekommer det ibland, enligt Sara Campbell:
– Järnbrist kan förekomma hos tjejer, d-vitaminbrist under vintern och b-vitaminbrist när ensidig kost och mycket alkohol kombineras.

Proteinbrist är väldigt ovanligt, menar hon. Brist uppkommer generellt sett vid för litet energiintag och proteintillskott ifrågasätts.

(Kan det vara på grund av all kvarg?)

Mer positiv är Sara Starkström, som har skrivit Hälsostudentkokboken, med nyttiga recept för studenter. Hon tror att studenter har bättre matvanor än många tänker:
– Jag tror många unga idag har stor koll på vad som är bra och nyttigt att äta. Det finns också ett stort utbud av varor som hjälper oss att vara nyttiga idag. Jag tror att studenter ofta anses vara slarviga, att de sitter uppe hela nätterna med en pizza och tio koppar kaffe framför skolböckerna men att det mer är en romantisk bild av studentlivet.
– Dessutom ökar kunskapen om rättvisemärkt och ekologisk mat. Fler köper den typen av varor vilket gör dem billigare.


Annons

Annons

Läs mer

2025-05-12 13:20
Satirkontot Tidningen Därmed har sedan sin uppstart under hösten 2024 blivit en stapelvara i Uppsalastudenternas flöden…
2025-04-29 10:04
I år fyller traditionen med forsränning i Fyrisån på sista april hela 50 år. 50-årsjubileet till ära bjuder Ergo på en…
2025-03-24 13:04
Att psykologstudenter i sin utbildning ska få lära sig om psykedelika och forskning på hur det kan användas i klinisk…