Gängvåld iscensätts av universitetet


Den 5 november är det premiär för Uppsala universitets uppsättning av den populära musikalen West Side Story på Svandammshallarna. Det är den tredje uppsättningen av ett stort musikalsikt verk som universitetet arrangerar. Tidigare år har man satt upp Tosca (2008) och Otello (2010).
– Musikalen är en viktig del i Uppsala universitets satsning ”Den goda staden”, ett större samverkansprojekt där vi vill koppla ihop kultur och vetenskap och sätta fokus på frågor om utanförskap och gemenskap, säger rektor Eva Åkesson i ett pressmeddelande.

Musikalensemblen i West Side Story kommer att bestå av både professionella skådespelare och amatörer. Auditions kommer att anordnas i Uppsala den 15 mars. Mer information och anmälningsblankett för provsjungning finns på universitetets hemsida www.uu.se.


Annons

Annons

Läs mer

Under tisdagskvällen avslutades Uppsala studentkårs kårval 2026 och rösterna är nu räknade. Ergo har såklart koll på…
Svenskarnas studieskulder ökade under 2025 till sammanlagt 300 miljarder kronor. Uppsala län toppar listan med högst…
Information från Uppsala studentkår.