Färre nötter i Matikum


Restaurang Matikum på Engelska parken slutar använda jordnötter i matlagningen. Har varit ett tillgänglighetsproblem , menar humanistiska sektion.

– Vi har uppmärksammat problemet då vi har en jordnötsallergiker på vårt kontor, som ligger precis bakom Matikum, säger Einar Robillard, sektions- och arbetsmiljöansvarig på humanistiska sektionen.

Även studenter har hört av sig.
– Flera har känt sig obekväma och därför avstått från att gå till restaurangen när de vet att det serverats jordnötter i maten. Det blir ett tillgänglighetsproblem, säger Einar Robillard.

I början av året fick sektionen till ett möte med ansvariga på Matikum, vilket resulterat i att restaurangen sedan ett par månader tillbaka bytt ut jordnötterna mot andra nötblandningar i maten. Förpackat nötgodis finns dock kvar.

Jordnötsstoppet är på test terminen ut. Restaurangen tar därefter beslut om det ska kvarstå eller inte.


Annons

Annons

Läs mer

2025-04-23 11:07
I måndags klockan 20.00 stängde röstningen för kårvalet 2025. Nu är rösterna räknade. Ta del av resultatet nedan.
2025-04-16 09:27
Nu planeras och byggs flera nya studentbostäder i rödlistade Uppsala, vissa med inflytt redan till sommaren. Samtidigt…
2025-04-09 10:04
Uppsala teknolog- och naturvetarkår har förlängt avtalet och får vara kvar på Uthgård till maj 2026. Samtidigt pågår…