De många valens kval
Pär Gustafsson och Patrick Krassén från Liberala studenter framförde i en debattartikel i senaste Ergo åsikten att studenterna själva ska välja utbildningsbevakare. De tänker sig en utbildnings-
bevakningspeng, som ges till den företrädare som den enskilde studenten väljer. Om det sen är en studentförening, en studentavdelning av ett fack, ett nischat företag eller någon annan blir upp till studenten att välja. Fri etableringsrätt ska råda, och liksom i andra pengsystem kan konkurrensen leda till förbättrad kvalitet, skriver de.
Man blir matt. Är det verkligen troligt att studenternas preferenser skiljer sig så mycket vad gäller studiebevakning? Det är ju inga konstigheter det handlar om: Att bli rättvist bedömd på examinationer och uppsatser. Att inte bli trakasserad av sin handledare. Rätten att uttrycka sin åsikt i frågor som rör den egna utbildningen. Och för den som inte är nöjd finns alla möjligheter att påverka den befintliga, demokratiska strukturen på kåren.
Den moderna människan lider ingen brist på val: telefon och bredband, el, vårdcentral, frisyr - en mängd banaliteter som tycks stjäla kraft från de valsituationer som verkligen har betydelse.
Kulturjournalisten Kajsa Ekis Ekman uttryckte det kärnfullt i en DN-artikel i höstas:
Miljontals människor försöker var för sig ta samma beslut och sätta sig in i samma obegripliga system när de vill samma sak. Vilket enormt slöseri med mänsklig tid - för att inte nämna de utsläpp som genereras av att 54 hemtjänstföretag kör runt i samma område