![](/sites/default/files/styles/article_big_image/public/pinklady.jpg?itok=-20v-6Il)
Bär rosa mot mobbning
– Idén är att folk ska börja prata om det. Ett nästa steg är att folk börjar stå upp för varandra, säger initiativtagaren Dawood Khan.
Initiativet ”Pink Shirt Day” uppstod i Kanada efter att en elev blivit retad och slagen för att ha burit en rosa tröja i skolan, samtidigt som hans klasskamrater sett på utan att våga göra något. Dagen efter tog de ut sina sparpengar och köpte egna rosa tröjor som de sedan delade ut på skolan för att visa att mobbning inte är okej. Numera firar man dagen årligen runt om i världen.
Dawood Khan, masterstudent i företagsekonomi, kommer från Australien där antimobbningdagen har fått stort genomslag. Han menar att problemen även existerar på universiteten.
– Kanske inte på samma sätt som i grundskolan. Problemet är att om det händer här är det ingen som stoppar det, säger Dawood Khan, som själv har upplevt utanförskap och mobbning under sin tid i Uppsala.
– Det handlar om ryktesspridning, att man kallar varandra för namn och i vissa fall låtsas att en person inte existerar. Jag råkade hamna i en klass med flera personer som stod för allt det där.
För att uppmärksamma problemen delade Dawood Khan tillsammans med Uppsala studentkårs informationansvarig Tony Karlsson ut 300 tröjor till studenter på Ekonomikum.
Anton Emmerik, som läser systemvetenskap, var en av dem som snabbt satte på sig sin tröja.
– Utfrysning finns på sätt och vis även här, men kanske inte i samma utsträckning. Samtidigt finns det överallt i samhället. Jag tror det är svårt att lösa. Det går inte att tvinga folk att umgås med varandra, säger Anton Emmerik, som dock uppskattar initiativet.
Dawood Khan hoppas fortfarande att dagen ska leda till att fler vågar prata om problemen som finns.
– När jag kom hit kändes det nästan tabu att ens nämna att sådant här existerar. Idén är att folk ska börja prata om det. Ett nästa steg är att folk börjar stå upp för varandra.
PINK SHIRT DAY
Firas i regel i slutet av februari. Eftersom det är så kallt i Sverige ville vi göra det nu i mars så att folk kan ha t-shirts , förklarar Dawood Khan.
Initiativet stöttas bland annat av Uppsala studentkår och företagsekonomiska institutionen.