Jubileumsår för Uppsalas studentkårer
Juridiska föreningen firar tio år som kår
Juridiska föreningen firar sitt tioårsjubileum som studentkår vid Uppsala universitet i år, med jubileumssittning på Uppsala slott den 17 oktober.
Föreningen i sig grundades 1844 och är Nordens äldsta juridiska förening. Länge var juridiska föreningen en sektion under Uppsala studentkår, men fick 2016 för första gången egen kårstatus vid Uppsala universitet. Nu firar man alltså tio år som självständig kår.
– I föreningens hela historia är tio år ganska kort tid, men mycket har hänt under de här tio åren sedan vi blivit kår vid universitetet, säger Love Mansfred, ordförande vid Juridiska föreningen.
Som kår vid Uppsala universitet har relationen till både Juridiksa fakulteten och universitetet centralt stärkts, och som en av kårerna vid bordet har det blivit lättare att driva frågor som rör just juridikutbildningen och de studentgrupperna. Ett nyligen exempel på en fråga som Juridiska föreningen drivit igenom är förlängning av Juridiska bibliotekets öppettider.
– Den största skillnaden sedan kårstatus är väl att föreningen blivit mycket mer självständig och fått bättre förutsättningar att bedriva egen studiebevakning och representera just juridikstudenterna, säger Love Mansfred.
Juridiska föreningen ser positivt på framtiden och verksamheten fortsätter växa. Love beskriver ett uppsving i intresset att engagera sig i kåren bland medlemmarna. Förra våren köpte juridiska föreningen det nya kårhuset Pelles stall på Dag Hammarskjölds väg.
– Det är svårt att säga om det beror på kårhuset, engagemanget går ju också i vågor över tid. Vi är tacksamma över att intresset är så stort nu. Det ger oss bra förutsättningar att fortsätta driva påverkansarbete.
Till våren utökas Juridiska föreningens verksamhet ytterligare. Enligt beslutet om kårstatus från 2025 så företräder juridiska föreningen samtliga utbildningar under Juridiska fakulteten. Det beslutet sträcker sig till 2028. När polisutbildningen startar till våren från den nya institutionen för polisiärt arbete under Juridiska fakulteten så tillfaller polisstudenterna automatiskt till Juridiska föreningen att företräda.
– Det är fortfarande oklart hur studiebevakningen för polisstudenterna kommer att se ut på lång sikt, men eftersom beslutet som finns nu sträcker sig till 2028 så är det vårt ansvar åtminstone tills dess.
I början av vårterminen anordnar Juridiska föreningen även en inspark för polisstudenterna, och Loves förhoppning är att polisstudenterna på lång sikt ska kunna ingå i Juridiska föreningen med en egen sektion.
Farmacevtiska studentkåren firar 130 år
Farmacevtiska studentkåren grundades i 1896 i Stockholm under det dåvarande Farmacevtsia institutet. När utbildningen flyttades till Uppsala universitet 1968 flyttades även kåren med till Uppsala. 130-årsjubileumet firas med bal på Uppsala slott den 14 november, då även proinspektorskifte äger rum.
Hur känns det att få fira att Farmacevtiska studentkåren fyller 130 år?
– Det känns otroligt kul! Jag tror inte att så många känner till hur gamla vi faktiskt är och vissa vet inte ens om att vi är en studentkår. Vi gör väldigt mycket för att vara så små, så det är väldigt kul att få höras ännu mer och få skryta om det i samband med jubileet, säger Sigrid Weil, ordförande för Farmacevtiska studentkåren(FaS).
FaS bedriver studiebevakning för samtliga farmacistudenter vid den farmaceutiska fakulteten, det vill säga apotekarutbildningen och receptarieutbildningen. Jämfört med övriga kårer i Uppsala är FaS små i storlek och en vanlig missuppfattning som kåren stöter på är att folk felaktigt tror att de är en del av den medicinska sektionen vid Uppsala studentkår.
Sigrid Welin lyfte att kåren har en viktig roll när det kommer till att främja identiteten som farmaceut bland studenterna.
– Vi är vårt eget lilla gäng som är “kusiner” till medicinarna men tar mycket stolthet i farmaceuttiteln.
Historiskt har kåren åstadkommit mycket för utbildningarna. Bland annat var apotekarprogrammet tidigare tre år långt men väldigt tungt på innehåll, men att programmet idag är hela fem år är mycket tack vare att studenter i FaS engagerat sig i frågan.
– Våra studenter har genom tiderna varit väldigt involverade i sina utbildningar och det gäller än idag. Vi har en nära kontakt med Farmaceutiska fakulteten och god förankring i de beslut som tas om utbildningarna vilket är en oerhörd styrka, säger Sigrid Welin.
Hon minns själv tillbaka på när hon började plugga, hur imponerad hon blev över hur mycket kåren gör för sina studenter.
– Kåren är en mötesplats som är oerhört viktigt för att känna sig som en del av något större, få en möjlighet att påverka och en plats att känna sig trygg och välkommen.
Uppsala teknolog- och naturvetarkår firar 25 år nästa år
Även Uppsala teknolog- och naturvetarkår firar 25 år inom kort. Jubileumet kommer att äga rum nästa år och kommer att firas på en mängd olika sätt, men det mesta är inte helt bestämt än.
– De flesta som anordnar evenemang nästa år har inte hunnit komma in helt i rollerna än. Däremot blir det stora firandet under Naturvetarbalen, som nästa år kommer att gå under namnet Jubileumsbalen, säger Robin Forslund, ordförande på Uppsala tekolog- och naturvetarkår (UTN).
För UTN har den senaste tiden präglats av en del förändringar. Inte minst turerna kring det gamla kårhuset Uthgård, och det nya tilltänkta kårhuset Växtekologen intill Geocentrum som Ergo tidigare rapporterat om. En flytt till Växtekologen har dragit ut på tiden av många överklaganden till bygglov av fastigheten. Nu drivs UTN: s verksamhet i de så kallade “röda villorna” intill Ångströmslaboratoriet, en mer eller mindre temporär lösning.
Hur känns det att fira 25-årsjubileum för UTN?
– Det känns helt otroligt att få fira ett 25-årsjubileum, särskilt under ett verksamhetsår som präglas av stor förändring i och med det temporära kårhuset. Att kunna se tillbaka och veta att det inte är första gången den här kåren går igenom stora förändringar och klarat sig galant är en trygghet som jag i alla fall tar till vara på.
UTN fick kårstatus 2014 efter många år av arbete och många hinder på vägen.
– Vi lärde oss också mycket av processen och när vi väl var i mål tror jag att vi inte skulle vara lika starka som kår och ha en lika stark identitet som vi fick av kampen.
UTN har och har haft en enormt stor betydelse för väldigt många och alumner som Robin Forslund träffar som var engagerade för femton år sedan berättar att engagemanget givit allt ifrån vänner till livspartners.
Robin Forslund gläds över alla som är aktiva idag som beskriver hur kåren är en stor del av deras studietid.
– Kanske är de studentrepresentanter, kanske är de engagerade i någon av våra kommittéer eller kanske fick de chansen att ränna ner för Fyrisån i en flotte. Allt tack vare UTN!
Triss i jubileum för Uppsalaekonomerna
I år är ett riktigt år att fira för Uppsalaekonomerna. Föreningen fyller 55 år, har haft Borgen som kårhus i 20 år och firar dessutom tio år som kår. Den femte december anordnar Uppsalaekonomerna en sittning på Östgöta nation för trippelt firande. Firandet kommer även att märkas i andra evenemang som ännu planeras.
– Sittningen kommer till stor del att syfta till att på olika sätt lyfta då- och nutid. En av våra grundare kommer förhoppningsvis hålla tal och en sångbok med såväl bortglömda som helt nya visor tas fram i detta nu, säger ordförande Hilda Liljeström.
För 20 år sedan flyttade Uppsalaekonomerna till Borgen, som är beläget en bit från Ekonomikum. Flytten var mycket tack vare dåvarande ordförande Emelie Friberg, som idag är hedersmedlem i kåren.
– Kårhuset har, och har genom åren alltid haft, en ovärderlig betydelse för såväl föreningens aktiva som dess medlemmar i stort. Varje dag fylls huset av medlemmar som kommer för att dricka en kopp gratis kaffe, värma sin lunch, plugga eller helt enkelt umgås. Av många beskrivs Borgen som ett andra hem, en trygg samlingspunkt och en plats där några av studietidens mest betydelsefulla minnen skapas, säger Hilda Liljeström.
För tio år sen fick Uppsalaekonomerna för första gången det efterlängtade beskedet om kårstatus, vilket var ett stort steg för föreningen. Efter det breddades verksamheten från att fokusera på det studiesociala till att även jobba med studiebevakning och studentinflytande. Idag jobbar kåren även mycket med att ge studenterna förankring i arbetslivet.
Hur känns det att få fira kårstatus tio år?
–Det känns superhäftigt och stort! Det har varit väldigt spännande att få blicka tillbaka och se hur mycket som har hänt inom kåren genom åren. Vi har skapat sammanhang där studenter kan träffas, engagera sig och lära känna människor även utanför sin egen utbildning.
Sedan Uppsalaekonomerna blev kår har de bland annat bidragit till att den pedagogiska kvalitén har stärkts, att Ekonomikums öppettider förlängts, och lyft frågor om psykisk ohälsa, jämställdhet och arbetsmiljö för ekonomistudenterna.
Hur ser ni på framtiden för Uppsalaekonomerna?
–Framtiden känns ljus! Vi har under det senaste året haft rekordhögt söktryck och även sett en ökning i engagemang och närvaro på både våra event och vårt kårhus. Vi står därför inför en väldigt rolig period i kåren där vi ständigt funderar över hur vi kan växa för att möta efterfrågan.
Uppsala studentkår firar 60 år för kårhuset Ubbo
För Uppsala studentkår är det kårhuset på Övre Slottsgatan, även kallat “Ubbo” som firar 60 år i år. Uppsala studentkår äger fastigheten i kvarteret Ubbo som invigdes 1966. Huset förvaltas av Stiftelsen Ubbo som i sin tur drivs av kåren och Kungliga Vetenskapssamhället. Kårhusets 60-åriga födelsedag kommer att uppmärksammas i år men hur och när är ännu under planering. Ergo har sökt Uppsala studentkår för mer information om hur 60-års jubileumet kommer att uppmärksammas.