Nytt ljus på försummad genre


Älskad av fansen, försummad av akademin och allmänheten. Men nu släpps science fiction in i de akademiska rummen. Den 7 oktober försvarar litteraturforskaren och skribenten Jerry Määttä sin avhandling Raketsommar Science fiction i Sverige 19501968.

Drygt fyra års arbete har resulterat i ett 600-sidigt pionjärverk som kartlägger science fiction-genrens svenska guldålder under 50-talet, och följer utvecklingen fram till slutet av 60-talet då en ny våg tar fart i kölvattnet av månlandningen och biosuccéer som Apornas planet och År 2001 - ett rymdäventyr.
Jerry Määttä var själv i yngre år något av ett science fiction-fan, men Raketsommar handlar inte om det stora akademiska upprättandet av en styvmoderligt behandlad genre.
- Den är nog ganska överskattad bland fansen. Samtidigt är den försummad av akademin och allmänheten. Jag har visserligen känt ett stort stöd från de flesta på institutionen, men det är tråkigt att så få forskar på populärkultur. Det är ändå den som påverkar flest människor. Man kan inte bara göra analyser av böcker som knappt någon läser längre.
I stort sett har science fiction ända sedan genren lanserades i Sverige haft en lågstatusprägel, något som Jerry Määttä förklarar bland annat med att det här fanns en motvilja mot att ta de politiska inslagen på allvar. Det handlar ofta om lättläst populärlitteratur, där böckerna inte alltid är de mest välskrivna även om det förs fram intressanta idéer. En annan faktor var att det tidigt uppstod en underjordisk kultur där fansen startade egna förlag och gav ut fanzines.
- Det framstod som suspekt samtidigt som det kan ha undergrävt marknaden för de stora förlagen. Åtminstone vad gäller genrens rykte kan man faktiskt säga att fansen stod ivägen för genren.
Jerry Määttä beskriver dessa fans som brådmogna, nyfikna, nördiga, knappologiska, och inte sällan, liksom många hängivna fans inom andra subkulturer, behäftade med vissa sociala svårigheter. Det som kännetecknar genren som sådan är att berättelserna på en eller flera avgörande punkter avviker från författarens samtida värld, och att avvikelserna är baserade på någon form av vetenskaplig spekulation. Det ska vara åtminstone någorlunda trovärdigt, och det utspelar sig oftare i framtiden än långt bakåt i tiden. Den närbesläktade, och för närvarande kommersiellt mer gångbara, fantasygenren däremot är full av uppenbart övernaturliga inslag som magi, drakar och troll. Sedan finns även blandformer, där t ex förekomsten av troll motiveras logiskt.
- Fantasy fungerar oftare som normbekräftande tröstläsning, vilket jag tycker känns mindre intressant. Man ska identifiera sig med en ung hjälte som får ett magiskt vapen och räddar prinsessan ungefär. Har man läst Tolkien vet man vad det handlar om.
Nu planerar Jerry Määttä att lämna ämnet bakom sig på obestämd framtid.
- Jag är rätt trött på det just nu, men jag kanske kommer tillbaka någon gång i framtiden. Det vore roligt om fler unga forskare tog sig an populärlitteraturen.

Raketsommar - Science fiction i Sverige 1950-1968 kommer att försvaras offentligt i universitetshusets sal IV den 7 oktober kl 13.15. Avhandlingen är utgiven på Ellerströms förlag.


Annons

Annons

Läs mer

Ergos kulturskribent Sara Ekström har läst Lukas Moodyssons nya bok, som delvis utspelar sig i Uppsala. Betyg:
Ella-Maria Nutti debuterade våren 2022 med boken Kaffe med mjölk och har sedan dess tilldelats flertalet utmärkelser…
Japansk-amerikanska Julie Otsuka är tillbaka med Simmarna, hennes tredje roman sedan debuten med När kejsaren var…